Eskişehir’de Havacılık

Kentimiz Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu güne kadar ülkemizde Havacılık deyince akla ilk gelen kentler arasındadır.Havacılık alanında Eskişehir şu anda Türkiye‘nin önde gelen üç ilinden biridir. Eğitim alanında Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu, sanayii alanında 1. Hava İkmal Bakım Merkezi, Alp Havacılık ve TEI kurumları ile beraber bir havacılık kompleksi şeklindedir. Bu imrenilecek yapı içinde İnönü’deki Türk Hava Kurumu tesisleri de amatör havacılığı sevdirmek ve geliştirmek amacı içinde faaliyet göstermektedir. Eskişehir‘in 80 yıllık geçmişi içinde önemli bir yeri olan Havacılık ile ilgili bir de müzesi bulunmaktadır.

Anadolu Üniversitesi, Sivil Havacılık Yüksek Okulu
Anadolu Üniversitesi, Sivil Havacılık Yüksek Okulu Havaalanı

Ülkemizde artan havayolu taşımacılığına paralel olarak uçak bakım merkezlerine ve bu konuda yetişmiş elemanlara gereksinim gittikçe artmaktadır. Bu konuda da Eskişehir diğer illere göre oldukça şanslıdır, kentimizde uçak bakımı konusunda yetişmiş eleman ve eğitim kurumları bulunduğu gibi 1.Hava İkmal Bakım Merkezi, Sivil Havacılık Yüksek Okulu bakım hangarları ve tesisleri bulunmaktadır.

Eskişehir‘de bulunan ve Anadolu Üniversitesi‘ne ait sivil havaalanı Sivil Havacılık Yüksek Okulu Pilotaj bölümü öğrencilerinin eğitimi için kullanılmaktadır. Eğitim amaçlı olmasının yanında dönem dönem yurt içi ve dışı tarifeli seferler için de kullanılmaktadır.

Anadolu Üniversitesi, Sivil Havacılık Yüksek Okulu Havaalanı
Anadolu Üniversitesi, Sivil Havacılık Yüksek Okulu Havaalanı

Yorumlar

  1. gökhan gökcül

    selam.hv kuvvetlerinde çalışan jet uçak teknisyeniyim.4 yıllık deneyimim var.sivil hava yollarında aynı işi yapabilmek için nasıl bir yol izlemem lazım ?

Bir Cevap Yazın